İyi Bir Eğitim ve Gelecek İçin...
T.C. KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ
Pınarhisar Meslek Yüksekokulu

Savaş Kameramanlığı ve Foto Muhabirliği Söyleşisi

19/12/2018 12:44:14 - 19/12/2018 12:44:14 - 4310 Okunma

Pınarhisar Meslek Yüksekokulu ve Medya İletişim Kulübü tarafından “Savaş Kameramanlığı ve Foto Muhabiri” başlıklı söyleşi ve sergi düzenlendi. Etkinlik 13 Aralık tarihinde Pınarhisar Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi. Etkinlikte Anadolu Ajansı Savaş Kameramanı Kenan Yeşilyurt ve Anadolu Ajansı Foto Muhabiri Berk Özkan konuşmacı olarak yer aldı.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe Pınarhisar Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğretim üyesi Sezai Öztaş, Müdür Yardımcıları Öğretim Görevlisi Dr. Aydın Ünal ve Öğr. Gör. Selçuk Özkan, Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü öğretim elemanları Öğr. Gör Onur Günaydın, Öğr. Gör. Kadir Metin Akbaş ve Öğr. Gör Musa Can Eraslan katıldı.

Savaş kameramanı Yeşilyurt, bulunduğu savaş bölgelerinde nasıl zor şartlar altında çekim yaptığını anlatarak, gazetecilik mesleğinin önemine dikkat çekti. Yeşilyurt, Suriye, Gazze, Filistin’deki çatışma ve Mısır devrimi sırasında çekmiş olduğu görüntüleri izleterek o anlarda neler hissettiğini katılımcılarla paylaştı. Mısır'da Rabiatül Adeviye'deki ilk katliamı görüntüleyen tek kameraman olan Yeşilyurt, bu katliama ait ham görüntülerden örnekler de paylaştı.

Yeşilyurt, sunum sonrasında yaptığı konuşmasında Gazze’nin dünyanın en kanlı çatışmaların, yaşandığı savaş bölgesi olduğunu söyledi.

A.A Foto Muhabiri Berk Özkan ise çekmiş olduğu fotoğrafları öğrencilerle paylaştı. Özkan, çekmiş olduğu fotoğraflarının her birinde bir hikâyenin olduğunu söyledi. Özkan, şehit cenaze törenlerinde çekmiş olduğu fotoğraflarda çok duygulandığını ve o an da hislerini kontrol edemediğini vurguladı. Foto muhabiri Özkan zor şartlar altında çalıştıklarını belirterek programlarda “ Saatlerce bekliyoruz. Bu işe gönül veren kişi cesaretli, yetenekli ve soğukkanlı olması gerekir.” diyerek konuşmasını bitirdi.

Özkan’ın paylaştığı fotoğraflar arasında yer alan ve 2015 yılında düzenlenen G20 Zirvesindeki çektiği ve uluslararası kriz çıkaran,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Obama ile olan fotoğrafı öğrencilerin ilgisini çekti.

Etkinliğin ardından PMYO Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Sezai Öztaş ve PMYO Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Dr. Aydın Ünal tarafından katılımcılara plaket verildi. Söyleşinin ardından öğrenciler etkinlik kapsamında hazırlanan savaş fotoğraf sergisini gezdiler. Etkinlik, muhabirlerin öğrencilerle fotoğraf çekiminin ardından sonra erdi.

söyleşi

Facebook Twitter Google Plus
Savaş kameramanlığı ve foto muhabirliği
Telefon Tablet Bilgisayar Bu website tüm cihazlarla uyumludur.