İyi Bir Eğitim ve Gelecek İçin...
T.C. KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ
Pınarhisar Meslek Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulumuzda Çölyak Hastalığı Bilgilendirme Eğitimi Düzenlendi

17/12/2019 10:01:24 - 17/12/2019 10:01:24 - 2935 Okunma

Meslek Yüksekokulumuz Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencileri tarafından düzenlenen “Çölyak Farkındalık Konferansı” 10 Aralık Salı günü Pınarhisar Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlendi. Konferansa  Genel Cerrahi Uzmanı  Op. Dr. Hakan SUNAL konuşmacı olarak katıldı.

Konferansa Pınarhisar Kaymakamı Soner DİVLİ,  Pınarhisar Belediye Başkanı İhsan TALAY, Trakya Çölyak ve Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanı Ayşegül Bahar GÜLCÜ, Pınarhisar Melek Yüksekokulu Öğretim görevlileri, Öğr. Gör. Onur GÜNAYDIN ve Öğr. Gör. Kadir Metin AKBAŞ, Pınarhisar Karakol Amiri Kenan ÖZKAN, mahalle muhtarları, öğrenciler ve ilçe halkı katıldı. Program Trakya Çölyak ve Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanı Ayşegül Bahar GÜLCÜ’nün dernek çalışmaları hakkındaki konuşmasıyla başladı. Gülcü konuşmasında dernek çatısı altında “Glutensiz Hayat” sloganıyla çölyak hastalığı ve hastaları için farkındalık oluşturulması amacıyla yoğun çalımalar yürüttüklerini belirterek özellikle devlet kurumlarının bu konuda daha fazla sorumluluk almaları gerektiğini ifade etti.

Program Gülcü’nün konuşmasının ardından Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hakan SUNAL’ın sunumuyla devam etti. Sunal sunumunda çölyak hastalığının ne olduğu, teşhisi ve tedavi yöntemlerinin neler olduğunu anlattı. Çölyak Hastalığının ince bağırsağın, Gluten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen bir hastalık olduğunu ifade eden Sunal, hastaların buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllar uzak durmaları gerektiğini söyledi. Özellikle tanı koyma aşamasının önemine dikkat çeken Sunal, genellikle doktorların hastalara farklı tanılar koyarak yanlış  tedavi yöntemleri uyguladıklarını dile getirdi. Çölyak hastalığının tedavisi için herhangi bir aşı, ilaç olmadığının altını çizen Sunal, tek tedavi yönteminin uygun bir diyet olduğunu belirtti. Konferans soru cevap bölümünün ardından sonlandı. Konferansın ardından kendisi bir çölyak gönüllüsü olan yerel sanatçı Mehmet Zeki GÖNENÇ mini bir konser vererek salondakilere keyifli anlar yaşattı. Konser sonunda katılımcılara teşekkür plaketleri takdim edildi.

Op. Dr. Hakan SUNAL’a teşekkür plaketini Pınarhisar Kaymakamı Soner DİVLİ, Trakya Çölyak ve Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanı Ayşegül Bahar GÜLCÜ’ye teşekkür plaketini Pınarhisar Karakol Amiri Kenan ÖZKAN, Mehmet Zeki GÖNENÇ’e plaketini Öğr. Gör. Onur GÜNAYDIN takdim etti. Ayrıca katılımlarından dolayı Op. Dr. Hakan SUNAL’a Pınarhisar Belediye Başkanı İhsan TALAY tarafından hediye takdim edildi. Talay bu sırada yaptığı konuşmada çeşitli müjdeler verdi. Talay, çölyak hastalığı konusunda yapılan bu etkinlikte emeği geçen ve katılan herkese teşekkür ederek, bu hastalığa yakalananlarının beslenmelerinde özel gıdalar tükettiklerini belirterek, belediye olarak bu konuda çalışma başlatacaklarını söyledi. İhsan TALAY ayrıca, üniversite öğrencilerinin oldukça ilgisini çeken sanatçı Mehmet Zeki GÖNENÇ’in performansına dikkat çekerek bir müjde de gençlere verdi. İlerleyen günlerde Gönenç’i daha geniş kapsamlı bir konsere davet edeceklerini söyledi. Trakya Çölyak ve Sağlıklı Yaşam Derneği tarafından başta Pınarhisar Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü olmak üzere programı organize eden Öğr. Gör. Onur GÜNAYDIN ve öğrencilere teşekkür belgesi takdim edildi. Program aile fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

çölyak glutensiz yaşam bilgilendirme

Facebook Twitter Google Plus
Çölyak Hastalığı Bilgilendirme
Telefon Tablet Bilgisayar Bu website tüm cihazlarla uyumludur.