İyi Bir Eğitim ve Gelecek İçin...
T.C. KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ
Pınarhisar Meslek Yüksekokulu

Elektrik

22/08/2014 11:12:48 - 27/01/2016 11:38:27 - 7189 Okunma

KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ
PINARHİSAR MESLEK YÜKSEKOKULU
ELEKTRİK VE ENERJİ BÖLÜMÜ
Elektrik Programı

 


Elektrik; dün olduğu gibi bugünde ve yarın da aydınlatmada, ısıtmada, eğlencede, mutfakta, atölyede, endüstride kısacası her alanda kullanmak zorunda olduğumuz, her zaman ihtiyaç duyduğumuz bir enerjidir. Sanayileşmenin ve teknolojinin artışıyla yaygınlaşan elektrik kullanımı, elektrik konusunda eğitimli insan gücü açığını ortaya çıkarmıştır.
Bölümün amacı elektriğin üretimi, iletimi ve dağıtımı, fabrika bakım ve kontrolünün yapılması, elektrikli makine ve motorların çalışma sistemleri elektrik tesislerinin projelendirilmesi, elektrikle çalışan tüm sistemlerin tanıtımı, çalıştırılması, arızalarının bulunması gibi konularda sektörün talep ve gelişmelerine cevap verecek şekilde, kalifiye elemanlar yetiştirmektedir.
Programın dersleri bu amacı gerçekleştirmek üzere, gelişen teknolojiye uygunluğu ve piyasaya geçerliliğinin yanı sıra ön lisans eğitiminden lisans eğitimine geçişte uyumluluk göz önüne alınarak da  hazırlanmıştır. Uygulamalı çalışmaları gerçekleştirmek üzere ise elektrik laboratuarı ve çeşitli projelerde çalışmaları sağlanmıştır. 
Program mezunları, 'Elektrik Teknikeri' unvanlı nitelikli elemanlar olarak, her türlü tesisin kurulmasında, işletmelerin sürekli çalışmasında, elektrikli cihaz ve aletlerin kontrolü, bakımı ve tamiratında, fabrikalarda, üretimin sürekliliğinde, enerji üretimi, iletimi ve dağıtımında görev alacak olmaları açısından, sektör için son derece önemlidirler.


Bölümün Eğitime Başladığı Yıl:

2003-2004

ÖSYM Kontenjanı:

40

Puan Türü:

YGS 1 

Giriş Şartları:

YGS'den 140 ve üstü puan

Öğrenim Süresi:

2 Yıl

Öğrenim Dili:

Türkçe

Sınavsız Geçiş Sistemi ile Başvuru yapılabilecek Lise ve Bölümleri:

Meslek Liselerinin; ;Elektrik, Elektronik Endüstriyel Elektrik, Endistriyel Otomasyon bölümleri

Dikey Geçişle Geçilen Programlar:

Elektrik Öğretmenliği, Elektrik Mühendisliği, Haberleşme Mühendisliği, Elektronik Bilgisayar Öğretmenliği, Elektronik Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği

Çalışma Alanları:

Elektrik  Teknikeri Unvanı alırlar, Kamu kurum ve kuruluşlarında, Sanayi'de fabrikaların bakım departmanlarında, Endüstriyel kuruluşlarda meslek elemanı olarak istihdam edilirler.

 
Pınarhisar MYO Elektrik

Facebook Twitter Google Plus
Telefon Tablet Bilgisayar Bu website tüm cihazlarla uyumludur.