İyi Bir Eğitim ve Gelecek İçin...
T.C. KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ
Pınarhisar Meslek Yüksekokulu

İkram Hizmetleri

22/08/2014 11:21:07 - 27/01/2016 11:38:31 - 7754 Okunma

KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ
PINARHİSAR MESLEK YÜKSEKOKULU
OTEL, LOKANTA VE İKRAM HİZMETLERİ
İkram Hizmetleri Programı

 


Bölümün hedefi; Türkiye ve dünya turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu; İkram Hizmetleri alanında gerekli olan tüm teorik bilgiye hâkim ve sektörel deneyime sahip, en az bir yabancı dile (çok iyi derecede) hakim, bilgisayar teknolojilerini kullanabilen, karar verebilme ve uygulayabilme yeteneğine sahip, İkram Hizmetleri sektöründeki en son gelişmeleri yakından izleyen, insan ilişkilerinde uzmanlığa sahip olan, vizyonu geniş ve sürekli gelişime açık, kalifiye insan gücünü yetiştirmektedir. 
Öğrenciler, öğrenimleri boyunca İkram Hizmetleri alanının temel ilkelerini ve mesleği ile ilgili çağdaş teknolojilerin önemini kavrar, alanı ile ilgili konularda, ferdi veya grup olarak araştırma, geliştirme ve yürütme konularının önemini, İkram Hizmetleri İşletmecisi olarak hukuki sorumluluğunu bilir. 
Bu programdan mezun olanlar; genellikle büro ortamında veya kapalı mekanlarda (mutfak, depolama yerleri, restoran ve otellerin servis ve bar kısımları) çalışır. Zaman zaman açık alanda da çalışabilir. Çalışırken mutfak personeli, servis personeli, teknik servis ve müşterilerle iletişim halindedir.
Bu program; Otel, lokanta, yemek fabrikası, fast-food, pastane vb yerlerde yiyecek-içecek hazırlayan ve sunumunu sağlayan, bir iş planını uygulayabilen, koku ve tat alma duyusu gelişmiş, çabuk ve düzenli çalışabilen, dikkatli ve titiz, sorumluluk duygusu yüksek  insan gücü yetiştirmeyi amaçlamaktadır.


Bölümün Eğitime Başladığı Yıl:

 

2009-2010

ÖSYM Kontenjanı:

30

Burs Kontenjanı:

  -

Puan Türü:

YGS 5

Giriş Şartları:

YGS'den 140  ve üstü puan

Öğrenim Süresi:

2 Yıl

Öğrenim Dili:

Türkçe

Sınavsız Geçiş Sistemi ile Başvuru Yapılabilecek Lise ve Bölümleri:

Yiyecek İçecek Hizmetleri, Konaklama, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri, Seyahat Acentacılığı, Seyahat İşletmeciliği, Tur Operatörlüğü, Turizm, Animatörlük, Eğlence Hizmetleri, Host ve Hosteslik, Ulaştırma Hizmetleri

Dikey Geçişle Geçilen Programlar:

Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği, Aile ve Tüketici Bilimleri, Aile ve Tüketici Bilimleri Öğretmenliği, Beslenme ve Diyetetik

Çalışma Alanları:

Bu programdan mezun olanların çalışma alanları oldukça geniştir. Turizm bölgeleri ve büyük şehirler ağırlıklı olmak üzere otel, restoran, pastane, yemek fabrikası, bar, fast-food, catering, konaklama tesisler vb. gibi yiyecek-içecek üretimi ve tüketimiyle ilgili işyerlerinde çalışabilirler.

 
Pınarhisar MYO İkram Hizmetleri

Facebook Twitter Google Plus
Telefon Tablet Bilgisayar Bu website tüm cihazlarla uyumludur.